Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice wolności słowa

22 listopada 1993 | Prawo | TZ

Rozważania prof. Tadeusza Zielińskiego, rzecznika praw obywatelskich

Granice wolności słowa

Ponad 2300 lat temu jeden z najtęższych myślicieli ludzkości Arystoteles wymienił w księdze IV Etyki Nikomachejskiej cześć jako "największe z dóbr zewnętrznych ludzi".

W śród polskich filozofów zajmujących się etyką normatywną prawo człowieka do ochrony przed naruszeniem jego czci nie było nigdy podawane w wątpliwość. W ładysław W itwicki np. pisał jeszcze stosunkowo niedawno, że "na tle tworzenia się opinii publicznej o człowieku najpospolitszą zbrodnią jest oszczerstwo umyślne lub nieświadome" (Pogadanki obyczajowe, W arszawa 1962) . O bszerniej wypowiadała się na ten temat Maria Ossowska, zwracając uwagę na degradację cywilną, jakiej ulega człowiek pozbawiony czci (Normy moralne -- próba systematyzacji, W arszawa 1970) . Autorka poświęciła całą książkę historycznemu już zjawisku etosu rycerskiego z jego niezwykle w yczulonym na obrazę honoru systemem norm moralno-obyczajowych (Etos rycerski, W arszawa 1978) . Do zamierzchłej przeszłości należą pojedynki. Zdziwienie w spółczesnych budzą stare kroniki, opisujące procesy o zniesławienie, w których cześć ludzka była stawiana ponad życie, zdarzało się bowiem, że człowiek nie oczyszczony z zarzutów popełniał samobójstwo.

Prawnik nie może oczywiście podzielać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 121

Spis treści
Zamów abonament