Terapia komputerem
Terapia komputerem
Wirtualna rzeczywistość jest najczęściej i najchętniej używana do konstruowania coraz to nowszych gier komputerowych. Można jednak wykorzystać ją również do terapii zaburzeń psychicznych -- między innymi autyzmu.
Zdrowym ludziom trudno wyobrazić sobie rzeczywistość, w której żyje osoba cierpiąca na autyzm. Choroba ta może się bowiem objawiać podwyższoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne lub też całkowitym brakiem reakcji. Najlżejszy dotyk może być bolesny, a słyszane słowa wtapiają się w otaczający szum. Autyzm zakłóca również normalny rozwój umysłu -- ogranicza możliwość wnioskowania, komunikowania się z innymi ludźmi i interakcji z otaczającym środowiskiem. Niekiedy chorym trudno nawet odróżnić konkretny przedmiot od tła. "Większość osób cierpiących na autyzm nigdy nie nauczy się, jak opisać to, co widzą, ponieważ nie potrafią mówić" -- mówi Dorothy Strickland z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta