Wolność ograniczana atmosferą
Czy jest możliwy kompromis lewicy z Kościołem
Wolność ograniczana atmosferą
Rozmowa z księdzem biskupem Tadeuszem Pieronkiem, sekretarzem generalnym Episkopatu Polski
Bardzo krytycznie określił niedawno ksiądz biskup obecne stosunki między państwem a Kościołem. Chcę zapytać, czy istnieje w ogóle możliwość porozumienia się Kościoła z dzisiejszą lewicą?
Zastanawiam się. Dlatego, że porozumienie zależy od stanowiska obu stron. To, co powiedziałem o stosunkach państwo -- Kościół, że są one najgorsze od 1993 roku -- potwierdzam. Byli z tym zgodni dziennikarze, nie byli zgodni przedstawiciele władzy. Ale to już jest nasz spór.
Czy tej dobrej woli, koniecznej do porozumienia się, nie ma tylko z jednej strony, rządzącej lewicy?
Najłatwiej byłoby tak powiedzieć. Niestety, da się wykazać, że tej woli tamtej stronie brakło. Papierkiem lakmusowym całej sprawy jest mimo wszystko konkordat. Władza, która uważa się za kontynuatorkę władzy sprzed 1993 roku, parlament, który jest parlamentem tej samej Rzeczypospolitej, nie mogą nie widzieć problemów, które powstały za poprzedniej legislatury. Rząd nie może nie widzieć sprawy załatwianej przez poprzedni rząd, bo jest ona na równi jego sprawą i sprawą poprzedników. Przy tym stawia się zarzuty tak absurdalne, jak na przykład, że konkordat nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta