Informacje
Informacje
NR 255(4511) 31 października--1 listopada 1996
18 PRAWOCODNIA
Wykonanie zobowiązania
Krzysztof Kubala, Włodzimierz Kubala
W publikacjach poświęconych zobowiązaniom na ogół więcej uwagi poświęca się zaciąganiu zobowiązań niż ich wygaśnięciu. Tymczasem obserwacja praktyki pokazuje, że wykonywanie zobowiązań może być również ciekawym tematem, co jednak ważniejsze: występuje tu wiele problemów wywołujących wątpliwości teoretyczne i praktyczne, a nawet sprzyjających powstawaniu nieprawidłowości. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Miejsce, jakie umowy zajmują w kształtowaniu stosunków prawnych o charakterze zobowiązaniowym, sprawia, że strony przywiązują większą wagę do powstania i istnienia stosunku prawnego, zwłaszcza do nadania mu formy prawnej odpowiadającej woli i interesowi każdej ze stron, inaczej mówiąc: do wykreowania zobowiązania. Zakończeniu, zwłaszcza zaś wykonaniu umowy, poświęca się już mniej uwagi. Tymczasem ten etap jest nie mniej ważny, co potwierdza praktyka. Dostarcza ona wielu przykładów spraw sądowych, w których spór, czasem długotrwały i angażujący wszystkie możliwe instancje, dotyczy właśnie wykonania umowy, a ostatnio coraz częściej nienależytego jej wykonania.
Z całą pewnością można powiedzieć, że dobry kontrakt, tj. umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta