Niespodziewane następstwa choroby zwycięstwa
Scenariusze następnych wojen
Niespodziewane następstwa choroby zwycięstwa
Paweł Ziętara
W Stanach Zjednoczonych ukazała się książka pod prowokującym tytułem: "Następna wojna" ("The Next War") . Autorzy -- Caspar Weinberger, sekretarz obrony w administracji prezydenta Ronalda Reagana, oraz Peter Schweizer, stypendysta renomowanego Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii -- wychodzą znastępującego założenia: mimo zakończenia zimnej wojny i rozpadu ZSRR świat nie przestał być niebezpiecznym miejscem USA zaś nie są wystarczająco przygotowane, aby sprostać narastającym wyzwaniom.
Udowadniając swą tezę, autorzy przedstawiają pięć wariantów rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości, które zmuszą Amerykanów do udziału w konflikcie zbrojnym na dużą skalę. Wzorowane na grach wojennych, systematycznie przeprowadzanych w Pentagonie przy zastosowaniu symulacji komputerowych, uwzględniają wiele czynników decydujących o wyniku ewentualnego starcia: potencjał militarny i czynniki geograficzne, sojusze wojskowe i interesy polityczne, psychikę przywódców politycznych i morale walczących oddziałów. Ujęta w konwencji scenariusza filmowego książka "Następna wojna" przykuwa uwagę czytelnika emocjonującą akcją, kreuje postaci polityków i wojskowych stojących w obliczu dramatycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta