Rynek cnoty
Za Odrą
Rynek cnoty
W Anglii politycy kończą karierę z powodu afer seksualnych, w Niemczech z powodu drobnych pieniędzy -- tak skomentowała wiceprzewodnicząca Bundestagu, Antje Vollmer z partii Zielonych zarzuty nadużywania przez przewodniczącą niemieckiego parlamentu, Ritę Süssmuth, komunikacyjnych przywilejów przysługujących politykom zajmującym najwyższe stanowiska państwowe, czyli -- jak się to w Niemczech mówi -- będących organami konstytucyjnymi państwa.
Pani Süssmuth nikt nie zarzuca, że korzystała z samolotów Bundeswehry nielegalnie, czyli wbrew prawu. Przeciwnie, każda z jej 31 podróży do Szwajcarii (gdzie mieszka córka) i każdy z 14 lotów do Holandii (gdzie państwo Süssmuth mają dom weekendowy) posiadały służbowe, związane z obowiązkami przewodniczącej Bundestagu i polityka uzasadnienia. Problem nie leży w praworządności wykorzystywania przysługujących przywilejów, tylko w ich zgodności z odczuciami moralnymi. Politycy używający publicznych pieniędzy muszą, czy powinni nie tylko wydawać je zgodnie z prawem, ale i w zgodzie z wrażliwością etyczną tych, którzy pieniądze stawiają im do dyspozycji, to znaczy podatników, czy szerzej rzecz biorąc, obywateli.
W przypadku pani Süssmuth wątpliwości moralne wywołały takie szczegóły, jak fakt, że przewodnicząca Bundestagu nie latała w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta