Prawo w końcu wieku
Prawo w końcu wieku
Piotr Winczorek
Zbliżający się koniec wieku skłaniać z pewnością będzie do czynienia bilansu wydarzeń i dokonań minionych stu lat w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności. Takiej ocenie poddać można też prawo w jego historycznym rozwoju. Sporządzenie pełnej i kompetentnej analizy przeobrażeń, jakim uległo prawo w tym czasie, to wielki program badawczy dla licznego zespołu wybitnych uczonych. W tym tekście można jedynie wskazać ogólnie najbardziej istotne kierunki przekształceń prawa oraz zaproponować oceny, które z oczywistych względów nie mogą przekroczyć granic subiektywności.
Prawo rzadko jest samodzielnym czynnikiem zmian w świecie. Znacznie częściej pojawia się ono jako pochodna przeobrażeń, które mają swoje źródło poza systemem norm. Odzwierciedla ono jedynie i ujmuje w ramy obowiązujących reguł postępowania to, co rodzi się iautonomicznie kształtuje w sferze stosunków społecznych i obyczajowych, ekonomicznych i politycznych, w dziedzinie techniki i technologii, a także w świecie myśli religijnej, filozoficznej i naukowej. Dlatego też uwagi o stanie prawa pod koniec XX wieku należałoby poprzedzić przeglądem wydarzeń, które stanowią tło iprzyczynę jego przekształceń. Oznacza to, iż byłoby w istocie dobrze opowiedzieć historię naszego stulecia koncentrując się na przykład na takich jej epizodach, jak wojny i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta