Wyprawa po sławę
Wyczyn naukowy, nauka wyczynowa
Wyprawa po sławę
W 1995 roku Francuz Guy Delage usiłował zadziwić świat pokonując wpław Atlantyk, samotnie, w płetwach, ubezpieczony specjalnie skonstruowaną tratwą, na której wypoczywał. Obszernie informowaliśmy o tej eskapadzie. Świat odniósł się do tamtego wyczynu, mówiąc oględnie, zdużym umiarkowaniem, nie okazywano entuzjazmu ani w kręgach sportowych, ani naukowych. Czy itym razem tak będzie? Bowiem 44-letni śmiałek, zapaleniec, ryzykant inatchniony konstruktor w jednej osobie znowu, po dwóch latach przygotowań, podejmuje dziwaczną próbę.
Założenia
15 stycznia 1997 roku rozpocznie się ekspedycja pod kryptonimem Ocean Observer. Tym razem Francuz zamierza pokonać Ocean Indyjski, lecz nie wpław, a czymś w rodzaju łodzi podwodnej, na głębokości 6, 5 m, gdzie panuje ciśnienie 1, 65 bara. Eksperyment zaplanowany jest na dwa i pół miesiąca. Dwie godziny w ciągu każdej doby samotny podwodnik (podwodny samotnik) będzie spędzał na powierzchni. Oficjalnie sformułowany cel wyprawy brzmi następująco: "systematyczne badanie podwodnego życia".
Wyprawa z pewnością stworzy okazję do systematycznego pobierania próbek planktonu i obserwowania ewentualnego gromadzenia się ryb -- ilość i gatunki -- wokół wolno,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta