Temida w siłach zbrojnych
Pierwsze czytanie
Temida w siłach zbrojnych
Projektowany model sądownictwa wojskowego rezygnuje z dotychczasowego skumulowania w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego nadzoru orzeczniczego i organizacyjno-administracyjnego. Ma to służyć pełniejszej realizacji konstytucyjnej zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej.
Dotychczasowe zasady funkcjonowania sądownictwa wojskowego uregulowane są w wielokrotnie nowelizowanej ustawie z 8 czerwca 1972 r. oustroju sądów wojskowych. Inicjatorem uchwalenia nowej ustawy jest prezydent RP -- wniósł on do laski marszałkowskiej projekt, który zostanie rozpatrzony podczas najbliższego posiedzeniu Sejmu. Podkreśla w nim trzy powody uzasadniające podjęcie przez izbę prac legislacyjnych. Na pierwszym miejscu wymienia potrzebę wyodrębnienia, w ramach dotychczasowej struktury organizacyjnej sądownictwa wojskowego, autonomicznych organów nadzoru administracyjnego, co -- jak dowodzi -- powinno mieć jednoznaczne umocowanie ustawowe. Ponadto podkreśla konieczność ujednolicenia zasad strukturalno-organizacyjnych sądownictwa wojskowego i powszechnego oraz stwierdza, że ustrój sądownictwa wojskowego powinien być dostosowany do zmian procedury, a także do rozwiązań przyjętych w krajach NATO.
Projektowaną ustawę rozpoczynałyby przepisy ogólne ustalające właściwość sądów wojskowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta