Kontrola legalności zatrudnienia
Kontrola legalności zatrudnienia
Aleksander Chmiel Kazimierz Wapiennik
Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 1995 r. o przeprowadzaniu przez urzędy pracy kontroli oraz zasad współdziałania z innymi organami (Dz. U. nr 81, poz. 408; dalej w skrócie: rozporządzenie) , obowiązujące od 28 lipca 1995 r. , dotyka istotnych dla każdego człowieka praw i wolności obywatelskich. Reguluje też zakres uprawnień kontrolnych, w jakie ustawa z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r. nr 47, poz. 211 z późń zm. ; dalej w skrócie: ustawa) wyposażyła urzędy pracy.
Przepisom wykonawczym do ustawy słusznie nadano rangę rozporządzenia Rady Ministrów, ponieważ materia, jakiej dotyczy, jest na tyle istotna, iż nie powinna być regulowana przez akty prawne niższego rzędu. Żałować nawet należy, że niektórych zagadnień uregulowanych w rozporządzeniu nie ujęto w ustawie, np. uprawnienia kontrolującego do dokonania oględzin (§ 5 pkt 1 rozporządzenia) czy do wstępu i poruszania się po terenie jednostki kontrolowanej (§ 3 ust. 2 rozporządzenia) .
Owoce zatrutego drzewa
W myśl art. 60 ust. 7 zdanie drugie ustawy: "Kontrolujący obowiązani są do okazania legitymacji służbowej i upoważnienia" (podobnie § 2 ust. 1 rozporządzenia) . Rozporządzenie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta