Informacje
Informacje
Podczas posiedzenia Sejmu 5 -- 7 lutego zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy o obowiązku wojskowym i innych powinnościach obronnych. Ma ona zastąpić obowiązującą od prawie trzydziestu lat ustawę z 21 listopada 1967 r. o po -wszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, która -- choć nowelizowana ponad dwadzieścia razy -- nie odpowiada dzisiejszym potrzebom.
U podstaw projektu legło założenie, że obowiązki i ciężary związane z wypełnianiem obowiązków obronnych wobec państwa mają być równomiernie i jak najbardziej sprawiedliwie rozłożone na obywateli, różne instytucje oraz podmioty gospodarcze.
Jakkolwiek założenie to nie znajduje pełnego odzwierciedlenia w projekcie wskutek odrzucenia przez rząd propozycji tzw. opłaty wojskowej (nazywanej w niektórych publikacjach prasowych mylnie "podatkiem") , to należy mieć nadzieję, że pomysł ten (wzorowany na rozwiązaniach przedwojennych) trafi do Sejmu jako inicjatywa poselska. Opłata wojskowa nie będzie sposobem "wykupienia" się od obowiązku służby wojskowej, lecz rekompensatą finansową między innymi od tych, którym w drodze różnych wybiegów udało się w młodości uniknąć tej służby.
Projekt uświadamia nadto, że sprawy obronności i bezpieczeństwa zewnętrznego kraju to nie tylko domena sił zbrojnych, ale również -- a może przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta