Fabryki żywych tkanek
GENETYKA
Niedługo w klinikach pojawią się sztucznie wyhodowane ludzkie zastawki serca, chrząstki, kości i cewka moczowa
Fabryki żywych tkanek
Wiele dyskusji wywołała możliwość klonowania owiec i innych ssaków, w tym także ludzi, tymczasem inni specjaliści zapowiadają, że już niedługo ludzkie tkanki będzie można hodować niemal na zamówienie. Specjaliści kalifornijskiej firmy Advanced Tissue Sciences (ATS) z siedzibą w La Jolla uzyskali w laboratorium zastawki serca. Uczeni potrafią też wyhodować inne "części zamienne" człowieka. Pod skórą myszy na polimerze uformowanym na kształ ludzkiego ucha wyrosła np. tkanka chrzęstna. Podobnie mają być odtworzane stawy, cewka moczowa, a za pomocą polimerowej kapsułki chorym na cukrzycę będzie podawana insulina.
Do niedawna wydawało się, że w ludzkim organizmie można wymieniać wyłącznie tkanki pobrane ze zwłok. Duże nadzieje transplantolodzy wiążą np. ze zmienionymi genetycznie narządami zwierząt. Inżynierowie genetyczni Wielkiej Brytanii i USA wyhodowali już świnie, które mają tak zmodyfikowane genetycznie serce, wątrobę i nerki, że już niedługo będą mogli przeszczepić je ludziom bez obawy, że zostaną odrzucone przez układ odpornościowy. Jeszcze wcześniej pojawiąsię pierwsze tkanki, hodowane na zamówienie dla poszczególnych pacjentów.
Narządy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta