Uzasadnianie z urzędu postanowień drugiej instancji
Proces cywilny
Uzasadnianie z urzędu postanowień drugiej instancji
Do 30 czerwca 1996 r. obowiązek uzasadniania orzeczeń sądu rewizyjnego nie budził wątpliwości, ponieważ był jednoznacznie uregulowany w art. 392 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowił, iż sąd rewizyjny uzasadnia wszelkie orzeczenia kończące postępowanie w drugiej instancji. W związku z nowelizacją k. p. c. od 1 lipca 1996 r. (w ustawie z 1 marca 1996 r. -- Dz. U. nr 43, poz. 189) powstaje pytanie, które postanowienia sądu odwoławczego podlegają uzasadnieniu z urzędu. Normujący obecnie to zagadnienie art. 387 § 1 k. p. c. może stwarzać pewne trudności interpretacyjne.
Według wspomnianego przepisu sąd drugiej instancji uzasadnia z urzędu każde postanowienie kończące postępowanie w sprawie. Jest to lex specialis w stosunku do art. 357 § 1 i 2 k. p. c. w zakresie dotyczącym sporządzania uzasadnień postanowień podlegających zaskarżeniu. W przepisach k. p. c. regulujących proces o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta