Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Daleko do zniesienia embarga

27 marca 1997 | Ekonomia | PR

Rok później

Daleko do zniesienia embarga

Rok temu, 27 marca 1996 r. , weszła w życie decyzja Komisji Europejskiej o całkowitym zakazie eksportu brytyjskich krów, wołowiny i produktów pochodnych w związku z obawami naukowców, że choroba gąbczastego rozmiękczenia mózgu brytyjskiego bydła może mieć związek z chorobą Creutzfeldta-Jakoba spotykaną wśród ludzi. Decyzja Brukseli spowodowała poważne konsekwencje dla europejskiego rynku spożywczego i dla rolnictwa. Powiązania obu chorób dotąd nie udowodniono, natomiast embargo na brytyjskie mięso obowiązuje nadal, hodowcy bydła i producenci przetworów odczuwają trudności, a Komisja Europejska nie potrafi znaleźć trwałego rozwiązania całego problemu.

Do dzisiaj w Polsce nie stwierdzono ani jednego zachorowania bydła na BSE.

Zagrożenie

Lawina ruszyła 20 marca, gdy minister zdrowia Stephen Dorrell oświadczył w Izbie Gmin, że może istnieć związek między chorobą krów BSE a chorobą Creutzfeldta-Jakoba i poinformował o przeznaczeniu 4, 5 mln GBP na program badawczy mający potwierdzić związki obu chorób. Od 1985 r. w Wlk. Brytanii zanotowano 150 tys. przypadków zachorowań bydła na BSE, w 1994 r. zmarło 55 osób na CJD. Informacja ta spowodowała falę paniki; psychozę podsyciły prognozy naukowców, że 5-20 tys. osób rocznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1034

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament