Prawo dozwolonego ryzyka
POLICJA
Zapobieganie popełnieniu przestępstwa
Prawo dozwolonego ryzyka
Policjantowi zarzuca się zabójstwo, gdy wykonuje swoje obowiązki, tak samo jak ściganemu przez niego bandycie, który zabił bez powodu.
Ustawa o Policji w swym pierwszym artykule określa, że ta grupa zawodowa stanowi uzbrojoną formację, przeznaczoną do ochrony i utrzymania bezpieczeństwa, a do jej podstawowych zadań należy m. in. ochrona życia i mienia oraz inicjowanie działań, które mają na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw.
Ztreścią tego przepisu zapoznaje się każdego policyjnego nowicjusza, a potem wbija w głowę w tzw. toku dalszej służby. Rzec można, że artykuł ten to niemal Biblia i kodeks honorowy w jednym, i w profesji, i w życiu policjanta.
Służba policyjna wymaga bez względu na miejsce i porę reagowania na zaistniałe lub spodziewane przestępstwo. Takiej bowiem postawy oczekuje społeczeństwo, za taką chce wyróżniać i nagradzać przedstawicieli obu tych profesji. I tak jak lekarza obowiązuje norma: "Po pierwsze nie szkodzić", tak policjant ślubuje "przestrzegać porządku prawnego", w którym wartość życia jest najważniejsza, wynikająca z tej samej, podstawowej normy społecznej: "Nie zabijaj".
Jednak z tego samego porządku prawnego, choćby z ustawy policyjnej, wynika, że są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta