Kłopoty z tożsamością
ROZMOWA
Profesor Roman Szporluk, dyrektor Instytutu Badań Ukraińskich Uniwersytetu Harvarda
Kłopoty z tożsamością
MARIA WňGROWSKA: -- Zachód i Europa Środkowa coraz chętniej widziałyby Ukrainę w strukturach integracyjnych: regionalnych, a nawet euroatlantyckich. Uczestnictwo w takich instytucjach coraz śmielej deklarują politycy ukraińscy. Jakie zagrożenia wewnątrz Ukrainy mogą stanąć na drodze tego młodego państwa ku Europie?
ROMAN SZPORLUK: -- Kwestią kluczową jest powodzenie reform ekonomicznych. Jeżeli ludzie z różnych środowisk dojdą do wniosku, że niepodległa Ukraina nie otwiera przed nimi przyszłości, to mogą się od niej odwrócić, a nawet przeciwko niej wystąpić. Reorientacja Ukrainy z kierunku wschodniego na zachodni uda się natomiast wówczas, jeżeli przeciętny obywatel zrozumie i odczuje osobiście, że z tej zmiany coś pożytecznego dla siebie czerpie.
Pańską tezę można odnieść do każdego państwa Środkowej czy Wschodniej Europy, podczas gdy Ukraina znajduje się w sytuacji nieporównywalnej z nimi. Jest związana w sposób specyficzny, niemalże organiczny, z Rosją, co naszego obszaru nie dotyczy.
Właśnie powiązania z Rosją powodują, że wielu Ukraińców nie potrafi jeszcze odpowiedzieć na pytanie o legitymację nowego państwa. Polak, nawet w najgorszych okresach historii swego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta