Co można zrobić dla Ukrainy
EUROPA ŚRODKOWA
Dyskusja w czworokącie Waszyngton -- Berlin--Warszawa -- Kijów
Co można zrobić dla Ukrainy
MARIA WňGROWSKA
Wszyscy ci, którzy uważają NATO za główny element nowej architektury europejskiej i życzą sobie poszerzenia sojuszu na wschód, doskonale rozumieją, że bezpieczeństwo w regionie euroatlantyckim w coraz większym stopniu zależy od Ukrainy. Pragnęliby, ażeby Ukraina była zwrócona ku Zachodowi i aby w tensposób dopełniało się zjednoczenie Europy.
Rosja, chcąc zachować jak najszerszą strefę wpływów, jeśli już nie w Europie Środkowej, to przynajmniej w obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw, traktuje plany zbliżenia Ukrainy i NATO jako wielkie wyzwanie.
Niewykluczone, że na tym tle dochodzić będzie wprzyszłości do konfliktów między Stanami Zjednoczonymi oraz powiększonym NATO a Rosją, poważniejszych niż te, jakie pojawiają się zpowodu poszerzania sojuszu o pierwsze państwa Europy Środkowej. Taka złowroga zapowiedź już padła. Doradca prezydenta Borysa Jelcyna, Siergiej Karaganow, pozwolił sobie w obecności dziennikarzy relacjonujących niedawny helsiński szczyt prezydentów USA i Rosji na powiedzenie, że Ukraina może się znaleźć "między młotem a kowadłem".
Strategiczne partnerstwo
Tymczasem już w tej chwili można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta