Użyteczne narzędzie
ROSJA
Nieustanne okazywanie niepokoju wobecrozszerzenia NATO jest związane nie tyle zpolityką zagraniczną, ile zwalką o władzę
Użyteczne narzędzie
I RINA KOBRINSKA
Dyskusja na temat rozszerzenia NATO toczy się już własnym rytmem, obrosła w stereotypy i mity, których nie udało się przezwyciężyć.
Ale przełamać je trzeba, jeśli my -- Rosja i Zachód -- nie chcemy stać się na wiele dziesięcioleci zakładnikami tego procesu. Obecna sytuacja jest, paradoksalnie, niejasna i opiera się na wypaczonym pojmowaniu tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich siedmiu lat.
O ile nieliczni w Rosji zwolennicy ściślejszej współpracy z NATO mniemali, że w ten sposób można będzie doprowadzić do rozszerzenia NATO na możliwych do przyjęcia przez Rosję warunkach, o tyle większość, aby nie dopuścić do poszerzenia bądź zminimalizować ewentualne straty, buduje system "adekwatnych środków odwetowych". Jedni i drudzy wychodzą na ogół z założenia, że proces ten jest w całości sterowany przez Zachód, przede wszystkim Amerykę, i można go opóźnić, zmienić albo w ogóle zatrzymać.
Ten sposób rozumowania zaszczepiały rosyjskie mass media publikujące opinie tzw. autorytetów, w tym czynnych polityków zachodnich -- przeciwników rozszerzenia NATO. Sprzecznego, ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta