Na ochotnika
ORGANIZACJE POZARZňDOWE
Najwięcejinicjatyw pojawiało się w okresach politycznych odwilży
Na ochotnika
RENATA WROBEL
Według szacunkowych danych w Polsce jest około 20 tysięcy organizacji pozarządowych. Są wśród nich kolosy -- przynajmniej statystyczne -- ale większość zrzesza od 15 do 150 członków, w tym od 1 do 50 osób naprawdę angażujących się w działalność.
Większość istniejących dziś organizacji powstała w latach dziewięćdziesiątych. O tym, czym się zajmują, jak działają i jakie napotykają przeszkody, mówi "Miejsce dla każdego" -- książka przygotowana w Centrum Informacji dla Organizacji Pozarządowych BORDO, w ramach programu PHARE "Dialog społeczny". Publikacja zawiera między innymi najpełniejszy, jak dotąd, raport o wynikach ogólnopolskiego badania ankietowego organizacji pozarządowych w Polsce, przeprowadzonego w latach 1994 i 1995 przez zespół badawczy KLON/ JAWOR.
Czyny galowe
Tylko pozornie reżim komunistyczny był przychylny inicjatywom oddolnym. Propagowano przynależność do "organizacji społecznych" i "organizacji wyższej użyteczności publicznej". Organizowano "czyny społeczne" i "prace społeczne". Na szkolnych cenzurkach były oceny z "aktywności społecznej" małolata. Autorzy "Miejsca dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta