Cesja, czyli przelew
PRAWO CYWILNE
Obrót wierzytelnościami
Cesja, czyli przelew
MAREK SARACHMANOW
Dłużnik zaciągający zobowiązanie pieniężne powinien mieć świadomość, iż powstała wierzytelność może być przedmiotem obrotu na wtórnym rynku wierzytelności, tzn. może być przekazana odpłatnie bądź pod tytułem darmym innej osobie (prawnej czy fizycznej) .
Co ważniejsze, jest to rynek całkowicie legalny, funkcjonuje zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.
Możliwość taką stwarzają zarówno znane od dawna przepisy kodeksu cywilnego, jak i stosunkowo świeżej daty ustawa z 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków (Dz. U. nr 18, poz. 82 z późn. zm. ).
W kodeksie cywilnym są dwie instytucje związane ze zmianą podmiotową wierzyciela, dłużnika:
przelew (cesja) wierzytelności oraz przejęcie długu.
Kodeksową konstrukcję przelewu wierzytelności (art. 509--518 k. c. ) bez żadnej przesady określić można jako instytucję prawa cywilnego, która ostatnimi laty zrobiła furorę. Jest to bowiem w połączeniu z instytucją potrącenia "podstawowe narzędzie pracy" firm zajmujących się profesjonalnie obrotem wierzytelnościami czy też tzw. oddłużaniem podmiotów gospodarczych.
Czasem może to przybrać formę zaskakującą dla Skarbu Państwa, czego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta