Zasady humanitaryzmu
INTERPRETACJE
Kodeks karny
Zasady humanitaryzmu
JANUSZ WOJCIECHOWSKI Kary oraz inne środki przewidziane w tymkodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka -- stanowi art. 3 nowo uchwalonegokodeksu karnego, wprowadzając w ten sposób obowiązek respektowania w karaniu zasad humanitaryzmu. Obowiązek ten podniesiony został do rangi jednej z naczelnych zasad prawakarnego. W k. k. z 1969 r. taka zasada nie była wprost wyrażona.
Humanitaryzm to postawa nacechowana poszanowaniem człowieka i jego godności, pragnieniem oszczędzania mu cierpień. Art. 3 należy zatem rozumieć jako bezwzględny nakaz troski o człowieka i jego godność w stosowaniu wszelkich kar i innych środków. Oznacza to, że kary i inne środki nie mogą być stosowane w celu wyrządzania człowiekowi cierpień lub poniżania jego godności osobistej.
Zasady humanitaryzmu wynikają w szczególności z ratyfikowanej przez Polskę konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne NZ 10 grudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta