Akcje pracownicze a zwolnienie podatkowe
W ramach prywatyzacji
Akcje pracownicze a zwolnienie podatkowe
KATARZYNA CZARNECKA-ŻOCHOWSKA
Próby wyłączenia ze zwolnienia podatkowego akcji nabytych przez pracowników mają wątpliwą podstawę prawną.
Od ponad roku spekuluje się na temat rzeczywistego znaczenia art. 52 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do czego w dużej mierze przyczyniło się pismo Ministerstwa Finansów (PO 2/11-01201/96) oraz jego komunikat z 11 grudnia 1996 r. w sprawie opodatkowania akcji pracowniczych. MF uznaje, iż nabywanie akcji przez pracowników na zasadach preferencyjnych (art. 24 ustawy z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych), tj. po cenie obniżonej o połowę w stosunku do ceny oferowanej w pierwszym dniu sprzedaży dla osób fizycznych, nie jest dokonywane w trybie oferty publicznej. Wobec tego stwierdza, iż podatnicy, którzy uzyskali dochody ze sprzedaży tzw. akcji pracowniczych, powinni od uzyskanego dochodu zapłacić podatek według właściwej za dany rok skali podatkowej. Rozliczenie to powinno być dokonane na formularzu PIT-13 do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż.
Tego rodzaju kontrowersyjna i bez wątpienia restrykcyjna wykładnia art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: upf) obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta