Inżynieria genetyczna w produkcji żywności
Inżynieria genetyczna w produkcji żywności
Klient chce wiedzieć, co kupuje
Genetycznie zmodyfikowana kukurydza, odporna na środek chwastobójczy, soja nie poddająca się działaniu herbicydu, pomidory dojrzewające wolniej i dłużej zachowujące twardość - to żywność, która została wyprodukowana przy wykorzystaniu inżynierii genetycznej i znalazła się już na rynku. Wszystko wskazuje na to, że ta stosunkowo nowa dziedzina nauk biologicznych będzie miała coraz większy wpływ na produkcję rolną i przetwórstwo spożywcze. Nic więc dziwnego, że o inżynierii genetycznej mówi się ostatnio coraz więcej. Problematyka ta analizowana jest zwłaszcza w organizacjach konsumenckich, także w polskiej Federacji Konsumentów, która przygotowała na ten temat interesujące opracowanie.
Inżynieria genetyczna to jedna z gałęzi nowoczesnej biotechnologii, czyli nauki, która od dawna wykorzystuje organizmy żywe do wytwarzania lub przetwarzania produktów, np. przy warzeniu piwa, pieczeniu chleba czy produkcji sera. Odkrycie w latach 50. DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) to początek nowej ery w genetyce i całej biologii. Teraz możliwe stało się nie tylko praktykowane od wieków, lecz wymagające długotrwałej selekcji, krzyżowanie się organizmów tego samego gatunku lub gatunków blisko ze sobą spokrewnionych, wykorzystywane m.in. w hodowli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta