Kinematografia: koncesje zamiast upoważnień
Kinematografia: koncesje zamiast upoważnień
Nowe definicje: filmu, produkcji, dystrybucji, reprodukcji i rozpowszechniania, oraz koncesjonowanie działalności filmowej i zmianę jej dotychczasowego systemu finansowania przewiduje przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o kinematografii. Jej pierwsze czytanie odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.
Za kinematografię uważa się twórczość filmową, produkcję filmów, obrót nimi, działalność kin, upowszechnianie kultury, ochronę, gromadzenie, pomnażanie i udostępnianie zasobów sztuki filmowej, badania naukowe i techniczne, uczestnictwo w kształceniu kadr filmowych oraz działalność usługową i handlową na potrzeby filmu.
W myśl noweli filmem jest seria następujących po sobie obrazów z dźwiękiem lub bez niego, utrwalonych na jakimkolwiek nośniku umożliwiającym wielokrotne odtwarzanie, wywołujących wrażenie ruchu i składających się na oryginalną całość, wyrażającą treść w indywidualnej formie. Produkcja to czynności twórcze, techniczne, organizacyjne i ekonomiczne, prowadzące do wytworzenia filmu w postaci kopii wzorcowej na jakimkolwiek nośniku. Nabycie prawa do eksploatacji filmu, w tym do jego reprodukcji, i przekazanie go innej osobie to dystrybucja. Reprodukcją jest natomiast wykonywanie kopii filmu na jakimkolwiek nośniku według kopii wzorcowej. Rozpowszechnianie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta