Pomysł dl pielgrzymów
POMYSŁ DLA PIELGRZYMÓW
Góry Świętokrzyskie przyciągały dotychczas urokiem zabytkowego klasztoru Benedyktynów i mocą przechowywanych w nim relikwii, legendami o czarownicach oraz urodą krajobrazu. Od pewnego czasu przyjezdnych wabi jeszcze jedna atrakcja: ośrodek, który z powodzeniem łączy w sobie cechy kombinatu turystycznego i miejsca kultu religijnego.
Kustosz obiektu, ks. Czesław Wala, twierdzi, że jest to trzeci pod względem liczby pielgrzymów, po Jasnej Górze i Licheniu, ośrodek kultu maryjnego w Polsce. Jednak w odróżnieniu od Jasnej Góry sanktuarium Bolesnej Królowej Polski na Ziemi Świętokrzyskiej nie może szczycić się ani obrazem słynącym łaskami, namalowanym - jak głosi tradycja - przez św. Łukasza 13 lat po śmierci Jezusa na cyprysowej desce ze stołu św. Rodziny w Nazarecie, ani zabytkami średniowiecznej architektury. Na polu we wsi Kałków, gdzie zostało wybudowane (ok. 12 km na płn.-zach. od Ostrowca Świętokrzyskiego), piętnaście lat temu szumiały trawy i zboże. Sanktuarium nie zasłynęło też jeszcze cudownymi wydarzeniami, choć - jak przyznaje ksiądz kustosz - wielu pielgrzymów złożyło już świadectwo otrzymanych łask. Nie objawiła się też tutaj, jak to się stało w Licheniu oddalonym 10 km na północ od Konina, Matka Boska. Mimo to na brak gości Kałków nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta