Rok Jelcyna
W rzeczywistości 1993 był przede wszystkim rokiem bezwzględnej, wielomiesięcznej walki o władzę w Rosji
Rok Jelcyna
Tuż przed końcem roku Rosjanom zadano pytanie: kogo uważają za najbardziej pozytywnego bohatera roku. 11 proc. wskazało na Borysa Jelcyna i było to najwyższe notowanie, jakie osiągnął którykolwiek z rosyjskich polityków. Pytanie odwrócono i w tym samym sondażu poproszono z kolei o wytypowanie bohatera najbardziej negatywnego -- takiego, który w minionym roku wyrządził Rosji najwięcej szkód. Ale i w tej rywalizacji wygrał prezydent. Tym razem głosowało na niego 15 proc. ankietowanych.
Wątpliwości nie powinno być więc żadnych: rok 1993 był w Rosji rokiem Jelcyna i przede wszystkim Jelcyna. To w końcu wokół niego rozgrywał się najważniejszy w minionych miesiącach konflikt polityczny w Rosji zakończony krwawą miniwojną domową w Moskwie; to on doprowadził do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych i na dobrą sprawę to on podyktował tekst konstytucji, która w najbliższych latach -- niezależnie od jej oceny -- stanowić będzie fundament rosyjskiej państwowości.
Rok walki o władzę
W rzeczywistości rok 1993 był przede wszystkim rokiem bezwzględnej, wielomiesięcznej walki o władzę w Rosji, w której przeciwnikami byli -- z jednej strony -- "radziecki", legalnie wybrany parlament,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta