Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyktator z Bagdadu

18 listopada 1997 | Świat | RM

IRAK

Bezwzględnywobec wrogów i rodziny

Dyktator z Bagdadu

RYSZARD MALIK

Irak pod rządami klanu Husajna znalazł się na krawędzi wojny. Zagrożona jest przyszłość i jedność państwa. Jak do tego doszło? Kim jest iracki przywódca, którego dziś naród chce własnym ciałem osłonić przed bombami? Ludzie z Takritu

W trójkącie Bagdad -- Mosul -- Ramadi żyją iraccy sunnici, których liczbę szacuje się na około 4 mln wśród 18-milionowej ludności Iraku. Zawsze pozostający w mniejszości, zagrożeni przez szyitów i Kurdów, trzymali się razem. W sercu tego regionu, w odległości 175 km od stolicy Iraku, znajduje się miasteczko Takrit. Tu zaczynał karierę Saddam Husajn. Kiedy znalazłem się tam zaraz po wojnie z Iranem, Takrit zaczął obrastać w bogactwo. Nic dziwnego -- stąd właśnie wywodziła się większość elit władzy. Ojciec Saddama, Husajn al-Madżid, ożenił się z Sabhą, której był drugim mężem. Kiedy w 1937 r. Saddam przyszedł na świat, ojciec już nie żył. Matka szybko wyszła po raz trzeci za mąż za Hasana Ibrahima al-Takriti. Kiedy Husajn zaczął robić karierę, otoczył się właśnie ludźmi z najbliższej rodziny: pierwszy krąg stanowił ród al-Madżidów, drugi -- Ibrahimów.

Zanim Saddam Takriti (nazwisko Husajn przybrał w 1973 r. ) zaczął cokolwiek znaczyć na irackiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1233

Spis treści
Zamów abonament