Życie po zużyciu
ŚRODOWISKO
Dyrektywa UE zakłada 95 -- proc. recykling samochodu w 2015 r.
Życie po zużyciu
K RYSTYNA FOROWICZ
Pierwsza w Polsce sieć recyklingu samochodów już niebawem zacznie przyjmować auta do demontażu. Organizowany jest system skupu i transportu złomu, zużytych akumulatorów, stłuczki szklanej, tworzyw sztucznych, olejów przepracowanych oraz opon. Sieć finansuje i realizuje grupa kapitałowa Impexmetal S. A. Ośrodek i stacje pilotowe zlokalizowano w spółce Scrapena S. A. - Herby koło Częstochowy.
- Zdemontowanych samochodów jesteśmy w stanie odzyskać 85 proc. użytecznych części i materiałów, tyle ile zaleca osiągnąć Unia Europejska do 2002 r. - zapowiedział inż. Mariusz Dziekański z Impexmetalu podczas międzynarodowej konferencji "Recykling samochodów", która odbyła się w Warszawie. Swoimi doświadczeniami na spotkaniu dzielili się tacy potentaci motoryzacyjni jak m. in. Fiat Auto z Turynu, Peugeot, BMW. W każdym z tych koncernów system demontażu i recyklingu samochodów działa od kilku lat.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zorganizował tego typu konferencję już po raz drugi. Pierwsza odbyła się dwa lata temu.
W tym okresie - podkreślił doc. Stanisław Kaczanowski, dyrektor PIAP, przewodniczący Komitetu Programowego Konferencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta