Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie nazistowskiego złota

02 grudnia 1997 | Świat | ET

WIELKA BRYTANIA

Międzynarodowa konferencja w sprawie majątku zrabowanego przez IIIRzeszę

Na tropie nazistowskiego złota

EWA TURSKA

z londynu

W Londynie rozpoczyna się dzisiaj trzydniowakonferencja międzynarodowa, której celem będzie ostateczne wyjaśnienie, co stało się ze złotem zrabowanym w czasie II wojny światowej przez nazistów w okupowanych krajach Europy.

W obradach uczestniczy 240 osób reprezentujących 41 krajów -- historycy, eksperci, politycy, przedstawiciele organizacji żydowskich oraz banków, a także zwykli ludzie, którzy przeżyli wojnę. Polskę, której z puli odzyskanej po wojnie należy się 38 kg złota wartości około 500 tysięcy dolarów, reprezentuje sześcioosobowa delegacja. Przewodniczy jej ambasador Krzysztof Śliwiński, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską.

Losami tzw. nazistowskiego złota zainteresowano się ponownie wiosną ubiegłego roku. Właśnie wtedy odtajniono w USA dokumenty, które potwierdziły, że w czasie II wojny Niemcy ulokowały znaczną część tego kruszcu i innych kosztowności, zrabowanych w okupowanych krajach, w szwajcarskich bankach. Na depozyt składały się kosztowności wywiezione z obrabowanych banków centralnych i komercyjnych, galerii sztuki i sklepów jubilerskich z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1245

Spis treści
Zamów abonament