Czteroszczeblowa struktura organizacyjna
Potrzebna systemowareforma
Czteroszczeblowa struktura organizacyjna
JERZY ŻURALSKI
Sejm minionej kadencji kilkakrotnie nowelizował prawo o ustroju sądów powszechnych, ale uchwalone przepisy, aczkolwiek istotne, tylko w drobnym zakresie przyczyniły się do poprawy kondycji sądownictwa i statusu jego pracowników. Potrzebna jest więc systemowa reforma pozwalająca radykalnie zmienić sytuację w wymiarze sprawiedliwości, aby polskie sądownictwo stało się trzecią władzą w pełnym tego słowa znaczeniu.
Jest to bardzo poważne wyzwanie dla obecnego rządu, a także nowo wybranego parlamentu, które powinno być traktowane priorytetowo. Konstytucja w art. 236 ust. 1 nakłada bowiem na Radę Ministrów obowiązek przedłożenia Sejmowi do października 1999 r. projektów ustaw niezbędnych do zreformowania sądownictwa, a z przepisu art. 237 ust. 1 wynika, iż w ciągu dalszych dwóch lat ustawy te muszą być uchwalone i wejść w życie.
Tworzeniu nowych przepisów prawa towarzyszyć muszą zwielokrotnione nakłady finansowe oraz nowe etaty sędziowskie i administracyjne, albowiem przeprowadzenie reformy sądownictwa wymagać będzie m. in. wznoszenia nowych i modernizacji części starych obiektów zajmowanych przez sądy, a także znacznego powiększenia liczby zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości.
Zakreślony w konstytucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta