Klasa Profesora
Klasa Profesora
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Autorem mojego credo jest święty Jan Chryzostom, mój patron, doktor Kościoła, prawie że satyryk, co wynika z jego kazań, niekiedy bardzo złośliwych - mówi Jan Tadeusz Stanisławski, profesor i twórca mniemanologii stosowanej, który 2 lutego obchodził będzie 40-lecie pracy na estradzie. - Na koniec życia Jan Chryzostom powiedział: "Bogu dzięki za wszystko". Przekonałem się o tym na skutek moich różnych przejść życiowych i chorób. Okazało się, że nie było tak najgorzej. Trzeba więc dziękować za to, co jest.
- Urodziłem się 26 stycznia 1936 r. w niedzielę rano w klinice doktora Zienkiewicza we Włodzimierzu Wołyńskim - mówi znany satyryk. - Ojciec mój był nauczycielem we wsi Swojtów na stypendium marszałka Piłsudskiego.
Jak domyśla się twórca mniemanologii stosowanej, ojciec osobiście nie znał Marszałka. Ale wiedział, że jeśli napisze podanie do niego, to ktoś je rozpatrzy.
- Podejrzewam w śmiałości swoich rozmyślań, że była to Kazimiera Iłłakowiczówna, która prowadziła u Marszałka dział spraw socjalno-stypendialnych - uważa J. T. Stanisławski.
Z dzieciństwa, ze szczególną siłą, odcisnął się w pamięci Profesora obraz stojącego na błoniu przed kościołem szwadronu kawalerii w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta