Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Meldunek nie oznacza najmu

30 stycznia 1998 | Prawo | IL

WYKŁADNIA

Walor oświadczenia woli

Meldunek nie oznacza najmu

Z wyroku Sądu Najwyższego z 14 listopada 1997 r. (sygn. III CKN 261/97) wynika, iż zameldowanie kogoś we własnym domu wcale nie musi oznaczać, iż właściciel w ten sposób wyraża wolę zawarcia umowy najmu. W sprawie, której dotyczy werdykt, z wnioskiem o ustalenie, że z byłą żoną Kazimierzą G. łączy go stosunek najmu, wystąpił były mąż Stefan D. rozwiedziony z nią od ponad dziesięciu lat. Na tle tej sprawy SN sformułował w związku z treścią art. 60 kodeksu cywilnego dotyczącego oświadczeń woli tezę, która może mieć ogólniejsze znaczenie jako wskazówka przy tłumaczeniu także innych oświadczeń woli.

Przy ocenie, czy konkretne zachowanie danej osoby ma walor prawny oświadczenia woli, trzeba mieć podstawy do przyjęcia, że zachowanie owej osoby wyraża (uzewnętrznia) jej wolę - stwierdza SN. Trzeba też równocześnie mieć dane do przyjęcia, iż wolą tej osoby jest wywołanie takiego właśnie skutku prawnego, jaki w danej sytuacji jest przedmiotem dociekań. Gdy chodzi zaś o zawarcie umowy, druga strona w ramach tzw. uzasadnionego rozumienia musi mieć podstawy do przyjęcia, że wolą (celem) owej osoby było właśnie zawarcie takiej umowy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1296

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament