Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

04 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | PS

LISTY

Informacje

Sędziowskie poruszenie

Na użytek publicznej dyskusji poruszę problem odzwierciedlony w stwierdzeniach pani Teresy Romer, sędziego Sądu Najwyższego, o fali krytyki (totalnej! ?) pod adresem sądów i sędziów, czy też o nieodpowiedzialnych opiniach ("Jeżeli krytykuje się sędziów, to podważa się ich autorytet", "Rz" z 13. 02. 1998 r. ).

Nie chcę tutaj dyskutować o trafności diagnozy ani społecznej skuteczności wyrażonego na tym tle postulatu konieczności przestrzegania bezwzględnej społecznej ochrony autorytetu władzy sądowniczej wobec faktu ". .. że nasze społeczeństwo nie reprezentuje, mówiąc najoględniej, wysokiej kultury prawnej". Konstatując, że wypowiedź pani odzwierciedla pośrednio emocje środowiska sędziowskiego wobec fali krytyki (przyjmując, iż tak odbierana jest społeczna dyskusja o problemach wymiaru sprawiedliwości w Polsce) , skupię się na próbie identyfikacji przyczyn tego poruszenia -- tak niezwykłego dla stanu sędziowskiego.

Fala totalnej krytyki społecznej sprowadza się w istocie do pewnego zbioru komentarzy własnych środków przekazu i relacjonowanych przez nie wypowiedzi osób publicznych -- często reprezentantów zawodów prawniczych -- w sprawach dotyczących konkretnych przypadków podejmowanych przez wymiar sprawiedliwości oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1326

Spis treści
Zamów abonament