Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego banki są niechętne

08 czerwca 1998 | Ekonomia | SW

Jakimi instrumentami uzdrawiać przedsiębiorstwa

Dlaczego banki są niechętne

Banki komercyjne nierzadko z rezerwą odnoszą się do idei wspierania restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wynika to zarówno z ryzyka, powodującego, że banki nie korzystają w ogóle z niektórych możliwości prawnych, jak i z powodu istnienia luk instytucjonalnych w finansowym wspieraniu procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Rezerwa banków wynika z niechęci do udzielania nowych kredytów i wystawiania gwarancji bankowych krótko po redukcji starego zadłużenia. Drugi powód to niechęć do przejmowania za długi udziałów kapitałowych w przedsiębiorstwach, ze względu na niedostatek doświadczenia w zakresie sprawowania funkcji właścicielskich i podejmowania zarządczych działań operacyjnych. Podstawową barierą wydaje się obowiązek tworzenia rezerw celowych.

Co z rezerwami

Największe znaczenie ma klasyfikacja nowych kredytów udzielonych na wsparcie działań restrukturyzacyjnych, chociaż niebłahe jest i znaczenie innych należności od zrestrukturyzowanych przedsiębiorców oraz aktywów przejętych przez bank w procesie restrukturyzacji za długi. Jeśli bank kieruje się zalecaną dużą ostrożnością w klasyfikowaniu należności, to pogarsza swój wynik finansowy i jakość portfela kredytowego.

Ma to też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1407

Spis treści
Zamów abonament