Kryzys na rynku porzeczek
Kryzys na rynku porzeczek
Produkcja porzeczek czarnych jest od dwu lat nieopłacalna (tab. 1) . Część plantacji została zlikwidowana, a większość tych plantacji, które zostały jest zaniedbana, nie cięta, nie chroniona, nie nawożona. Tylko niewielu najlepszych producentów przeprowadza podstawowe zabiegi agrotechniczne na plantacjach, licząc na powrót opłacalnych cen na czarne porzeczki.
Materiały zestawione w tabeli 2 pokazują, że opłacalne ceny porzeczek czarnych w Polsce w latach 1989--1991 były pochodną wysokich cen płaconych producentom w Niemczech oraz cen uzyskiwanych w eksporcie porzeczek czarnych do Niemiec. Niemcy są największym producentem i jednocześnie importerem porzeczek czarnych w Unii Europejskiej. Kraj ten w 1992 r. produkował 170 tys. ton porzeczek ogółem -- czarnych i kolorowych, czyli 28 proc. produkcji światowej -- zajmując w tej produkcji drugie miejsce na świecie po Polsce (35 proc. produkcji światowej w 1992 r. ) -- tabela 3. Jednocześnie Niemcy w 1992 r. imoportowały 21, 4 tys. ton porzeczek czarnych z Polski, co stanowiło 63 proc. całego naszego eksportu tych owoców.
Ceny za czarne porzeczki mrożone eksportowane z Polski do Niemiec przez trzy kolejne lata 1989, 1990 i 1991 przekraczały 2 DEM za 1 kg -- tabela 2. Ceny eksportowe były zbliżone do cen płaconych w tych latach producentom niemieckim i pozwalały, co najważniejsze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta