Zgoda na ratyfikację
Prawo morza
Zgoda na ratyfikację
Sejm upoważnił prezydenta do ratyfikacji konwencji Narodów Zjednoczonych oprawie morza, sporządzonej w Monte Bay 10 grudnia 1982 r. Dzięki niej Polska mogła ustanowić wyłączną strefę ekonomiczną na Morzu Bałtyckim.
Sejm zajął się ustawą ratyfikacyjną w trybie pilnym. Polska jest bowiem w Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego na zasadach członkostwa tymczasowego. Niezwiązanie się postanowieniami konwencji przed 16 listopada tego roku byłoby równoznaczne z jego wygaśnięciem. W raz z nią ratyfikowane zostanie porozumienie w sprawie implementacji części XI konwencji, sporządzone w Nowym Jorku 29 lipca 1994 r. Potwierdza ono, że dno mórz ioceanów poza granicami jurysdykcji państwowej oraz jego zasoby stanowią wspólne dziedzictwo ludzkości.
Polska aktywnie uczestniczyła w pracach nad konwencją. Należąc do grupy państw oniekorzystnym położeniu geograficznym, dążyła do uwzględnienia tej sytuacji w nowym prawie morza. Chodziło ozapewnienie prawa do udziału w eksploatacji zasobów żywych strefy ekonomicznej oraz ograniczenie roszczeń do szelfu kontynentalnego. Polska była rzeczniczką utrzymania wolności żeglugi iustanowienia prawa swobodnego tranzytu przez cieśniny.
Przyspieszenie zmian
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta