Atomowe jądra jak gruszki
Polski cyklotron bada zagadki wszechświata
Atomowe jądra jak gruszki
KRYSTYNA FOROWICZ
Ponad stu naukowców z Europy, obu Ameryk i Japonii, uczestniczy wtrwającej od wtorku na Uniwersytecie Warszawskim konferencji o przyszłości fizyki jądrowej. Obrady w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW są także poświęcone kierunkom badań, które mogą stać się specjalnością warszawskiego centrum fizyki jądrowej -- powiedział otwierając konferencję rektor UW Włodzimierz Siwiński.
Centrum to od czterech lat dysponuje jednym znajnowocześniejszych urządzeń badawczych -- największym w całej Europie Środkowej cyklotronem ciężkich jonów.
Konferencja odbywa się w cyklu imprez organizowanych zokazji setnej rocznicy odkrycia polonu iradu przez Marię i Piotra Curie. -- Uroczystości te są okazją, by zadać sobie pytanie, gdzie jesteśmy w sto lat po początku fizyki jądrowej -- powiedział "Rz" dr Tomasz Czosnyka, zastępca dyrektora Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW.
Cyklotron jest akceleratorem, w którym źródło wysokiego napięcia wielokrotnie przyspiesza jony -- naładowane elektrycznie atomy -- uwięzione w potężnym polu magnetycznym, precyzyjnie ukształtowanym przez ważący 240 ton elektromagnes. Końcowa prędkość jonów może dochodzić w warszawskim cyklotronie do 40--80 tysięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta