Ubezpieczenia zdrowotne -- koniecznykompromis
ZDROWIE
Ubezpieczenia zdrowotne -- koniecznykompromis
ANDRZEJ WOJTYłA
WSejmie dobiegają końca prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Jak zawsze, wczasie prac nad reformą ochrony zdrowia towarzyszy im atmosfera emocji, nieporozumień i wątpliwości. Jest to normalne, jeśli brać pod uwagę ważkość problemu, nienormalne -- gdy skonstatować, że do problemu zmiany finansowania ochrony zdrowia zabierają się kolejne rządy od ponad siedmiu lat.
Poprzednia koalicja, pomimo deklaracji reformowania tej sfery gospodarki, nie przygotowała organizacyjnie ochrony zdrowia w Polsce do zmiany jej finansowania, mimo że utożsamiała reformy zprostym przejściem zjej finansowania budżetowego na finansowanie ze składek ubezpieczeniowych. Poprzedni parlament co prawda uchwalił ustawę ubezpieczeniową, ale, jak można przypuszczać, ówczesny rząd nie miał zamiaru jej wdrażać w życie. Bo jak nazwaćsięgająceponad 1 mlddolarów zadłużenie ochrony zdrowia w Polsce na koniec 1997 roku iniewprowadzenie skutecznych mechanizmów zapobiegających ponownemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta