Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

03 sierpnia 1998 | Prawo | AG

KASACJA

Informacje

Art. 393

5

kodeksu postępowania cywilnego

Spór owykładnię

ANTONI GORSKI

Sąd Najwyższy odrzuca kasację, która nie wskazuje podstaw kasacji lub nie zawiera ich uzasadnienia, bez wzywania do usunięcia tej wady. Pogląd ten spotyka się z krytyką części przedstawicieli doktryny.

Ustawa z 1 marca 1996 r. zmieniająca m. in. kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43, poz. 189) przywróciła kasację w sprawach cywilnych. Jest to środek odwoławczy, któremu stawia się szczególnie wysokie wymagania. Stosownie do treści art. 393

3

k. p. c. kasacja powinna czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, w niosek ouchylenie lub zmianę wyroku w całości lub części, awsprawach oroszczenia majątkowe -- także wartość przedmiotu zaskarżenia.

Nie ulega wątpliwości, że spośród tych wymogów najważniejszy jest obowiązek przytoczenia podstaw kasacyjnych iich uzasadnienia. Rozstrzyga on ocharakterze tego pisma, konstytuując jego istotę izasadniczą treść. W ten sposób odróżnia kasację od innych pism procesowych, w szczególności od pozostałych środków odwoławczych. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1455

Spis treści
Zamów abonament