Gorycz i nadzieje
KATOWICE
Kongres Kultury na Górnym Śląsku
Gorycz i nadzieje
Wsobotę rozpoczął się dwudniowy Kongres Kultury na Górnym Śląsku. Blisko 400 osób zgromadziło się wsali Sejmu Śląskiego, by dokonać bilansu obecnego stanu kultury oraz wypracować model działania środowisk twórczych wzreformowanej administracji samorządowej regionu.
Najpierw było podniośle. "Za wolność Polski, Śląska blask/ Życie oddamy wkażdy czas" -- hymn śląski, napisany na przyłączenie Śląska do Macierzy w 1922 roku, zaśpiewał chór archikatedry katowickiej. Kazimierz Kutz, przewodniczący Rady Programowej Kongresu przypomniał, że Kongres odbywa się w jedynym w Polsce miejscu-symbolu samorządności regionalnej -- sali Sejmu Śląskiego, która dopiero w styczniu przyszłego roku, po prawie 60 latach, wróci do swego pierwotnego przeznaczenia.
Co do folkloru
Potem było oficjalnie. Gości, wśród których znaleźli się też przedstawiciele województw sąsiadujących z Katowickiem oraz Polacy z Zaolzia, w itali gospodarze Kongresu -- wojewoda Marek Kempski iprzewodniczący sejmiku Janusz Frąckowiak. Barbara Labuda, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, odczytała list...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta