Informacje
Informacje
Niemcy chcą zmian
Niemcy zadecydowali owielkich zmianach, jakie po dzisiejszych wyborach czekają ich państwo. Odszedł Kohl -- wizjoner zjednoczonych Niemiec iniekwestionowany autorytet Europy. Na ten moment czekała od 16 lat lewica, by stać się pierwszą siłą w RFN.
Od jutra kanclerz Gerhard Schröder stanie twarzą wtwarz zproblemami, których rozwiązania domagał się od dawna. Nikt jednak dokładnie nie wie, co oznacza określenie "trzeciej drogi", jaką zapowiadał, ijak zamierza utrzymać państwo dobrobytu. Prawdziwe zmiany są zawsze trudne do przeprowadzenia. Wprowadzając reformy systemu socjalnego, Schröder napotka silny sprzeciw we własnej partii. Znaczna część SPD, przywiązana do państwa opiekuńczego, może bowiem w Bundestagu przyjąć postawę zachowawczą.
Wybory w RFN nie pozostaną bez wpływu na politykę zagraniczną. Groźba załamania finansowego na świecie oraz gospodarcza recesja oznaczają, że to właśnie Niemcy mogą odegrać kluczową rolę wsprawach międzynarodowych.
Jeśli chodzi o Unię Europejską, niemiecka lewica będzie dążyła do wprowadzenia wspólnych dla UE regulacji prawnych, dotyczących m. in. rynku pracy oraz spraw socjalnych. Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta