Lewica: ta sama, ale nie taka sama
Socjaliści w Europie Zachodniej odzyskują władzę
Lewica: ta sama, ale nie taka sama
TERESA STYLIń SKA
Zwycięstwo wyborcze niemieckiej SPD przypieczętowało zwrot ku lewicy, jaki obserwuje się ostatnio w Europie Zachodniej. Partie socjalistyczne i socjaldemokratyczne rządzą dziś, same lub w koalicji z innymi ugrupowaniami, w trzynastu z piętnastu państw Unii Europejskiej. W dziesięciu krajach Unii premierami są socjaliści. Ale nie to jest chyba najważniejsze. Bardziej istotny, również z psychologicznego punktu widzenia, wydaje się fakt, że lewica sprawuje dziś władzę w trzech największych państwach Unii -- Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech -- i że zmiana ekipy rządzącej dokonała się tam na przestrzeni niespełna półtora roku.
W Europie lewica ma niewątpliwie doskonałą passę. To dość niespodziewane -- jeszcze niedawno, na początku lat 90. partie socjalistyczne były w gremialnym odwrocie. Na ich upadek wiele się składało: problemy gospodarcze państw rządzonych przez socjalistów, od Szwecji po Francję i Grecję; afery korupcyjne zich udziałem, tam zwłaszcza, gdzie rządzili zbyt długo igdzie grunt był podatny, jak we Francji czy W łoszech; atakże fakt, że po załamaniu się komunizmu na W schodzie również w państwach Zachodu -- nawet w Skandynawii, gdzie socjaldemokraci są dominującym elementem pejzażu politycznego -- lewica wyszła zmody....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta