Prywatne miasto
Białystok
Prywatne miasto
Białystok jest mało znany i rzadko odwiedzany, gdyż nie leży "po drodze" do żadnego z ważniejszych ośrodków przemysłowo-handlowych czy turystycznych. Warto tu jednak przyjechać na weekend, by zwiedzić miasto i okolice, gdzie jest mnóstwo pamiątek historycznych i wiele urokliwych zakątków. Na północ i na wschód od Białegostoku powietrze pachnie tak intensywnie, że czuje się to nawet jadąc samochodem. Doskonałe powietrze miasto zawdzięcza temu, że nie ma tutaj dymiącego przemysłu, niemal do samych granic aglomeracji przylegają wielkie "fabryki tlenu": od północy i wschodu Puszcza Knyszyńska, natomiast od zachodu Narwiański Park Narodowy.
Podlaski Wersal
Białystok wyrósł w XVIII w. jako zaplecze rzemieślniczo-handlowe dla tutejszej rezydencji Branickich i przez długi czas pozostawał miastem prywatnym. Nie ma więc charakterystycznego dla polskich miast układu urbanistycznego z rynkiem (i ratuszem pośrodku) , od którego w różnych kierunkach rozchodzą się ulice. Białostocki rynek ma niecodzienny kształt trójkąta, a stojący tu budynek, nazywany dzisiaj ratuszem, nigdy nie był siedzibą władz miasta, lecz pełnił funkcje handlowe. Przed wojną był własnością ponad stu osób! Miasto dysponowało jedynie parterem wieży i pomieszczeniami na poddaszu, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta