Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłki i podstawy ich wymiaru

12 stycznia 1999 | Prawo | HP

UBEZPIECZENIE CHOROBOWE

Świadczenia pieniężne

Zasiłki i podstawy ich wymiaru

HANNA PERłO

Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 z późn. zm. ) od 1 stycznia 1999 r. obowiązuje podział ubezpieczenia społecznego na: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Ubezpieczenie chorobowe jest dla pracowników obowiązkowe. Oznacza to, że podlegają mu od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy.

Trwają prace nad nową ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego. Do czasu ich zakończenia zakres tych świadczeń oraz zasady ich przyznawania i wypłaty określa nadal ustawa z 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1983 r. nr 30, poz. 143 z późn. zm. ; dalej: ustawa o świadczeniach) . Została ona jednak w niezbędnym zakresie zmieniona przez art. 147 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118; dalej: ustawa o FUS) .

Pierwsza zmiana dotyczy zakresu świadczeń przysługujących na jej podstawie. Od 1 stycznia 1999 r. przysługują zasiłki: chorobowy (od 36 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym) , wyrównawczy, porodowy, macierzyński i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1593

Spis treści
Zamów abonament