Prawne ramy działalności funduszy emerytalnych
Prawne ramy działalności
Funkcjonowanie na polskim rynku
PAWEŁ PELC
Ramy prawne dla polskiego rynku otwartych funduszy emerytalnych tworzy przede wszystkim ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 934).
Uzupełnienia ją w zakresie podziału składki i określenia kręgu osób objętych reformą oraz losowania członkostwa ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. nr 137, poz. 887). Przyjęte w niej rozwiązania zakładają, że część składki na ubezpieczenia emerytalne ma trafić do specjalnie utworzonych w tym celu otwartych funduszy emerytalnych. Są one wyposażone w osobowość prawną, w istocie stanowią jednak wyodrębnioną masę majątkową - tzw. aktywa funduszu, czyli, co do zasady, pomnożone składki członków. Decyzję o wyborze funduszu podejmują sami ubezpieczeni, a jeżeli nie zrobią tego w ustawowych terminach (do końca września 1999 r.), zostaną przydzieleni do poszczególnych funduszy w losowaniu, uwzględniającym uprzedni podział rynku między fundusze. Członkom wolno zmieniać fundusze, jednak przed upływem dwóch lat członkostwa w funduszu mogą być obciążeni z tego tytułu opłatą.
Otwarte fundusze emerytalne nie mają własnych organów i zarządzają nimi specjalnie powoływane w tym celu prywatne instytucje - powszechne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta