Nowe prawo dewizowe
Nowe prawo dewizowe
Liberalizacja postępuje
Nowa ustawa z 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. nr 160, poz. 1063) jest ważnym krokiem w kierunku liberalizacji tej dziedziny prawa. Obowiązuje ona od dziś, z wyjątkiem art. 30, który wszedł w życie 1 stycznia. Z jego mocy we wszystkich dotychczasowych przepisach wyraz "ecu" zastąpiono automatycznie wyrazem "euro".
A oto najważniejsze zmiany.
- Złoty stał się równorzędny z walutami obcymi w zakresie dokonywania i rozliczania obrotu dewizowego z zagranicą. W konsekwencji obrotem dewizowym są także transakcje złotowe. "Obrót dewizowy" obejmie również płatności w złotych, a także transfer złotych za granicę. Zobowiązania pieniężne w obrocie dewizowym z zagranicą mogą być określane nie tylko w walutach wymienialnych (wyrażanie ich w walutach niewymienialnych jest niedopuszczalne), ale i w walucie polskiej.
- Terminologię prawa dewizowego dostosowano do przyjętej we współczesnych finansach międzynarodowych, ustawodawstwach dewizowych i stosowanej przez międzynarodowe organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta