Przepływ ludzi czy kapitału
Ograniczenie migracji zarobkowej z Polski do RFN może mieć negatywny wpływ na stosunki polsko-niemieckie.
Przepływ ludzi czy kapitału
MAREK A. CICHOCKI
Dostęp Polaków do europejskiego rynku pracy jest nie tylko ważną kwestią w naszych negocjacjach z Unią Europejską. Zaważy również na stosunkach polsko-niemieckich. Czy po dojściu w Niemczech socjaldemokratów do władzy negocjacje Polski z Unią Europejską dotyczące przepływu siły roboczej, kapitału i usług okażą się trudniejsze? SPD wygrała wybory między innymi pod hasłem kontroli niemieckich inwestycji zagranicznych i walki z bezrobociem.
Nie wiadomo, do jakiego stopnia hasła wyborcze socjaldemokratów: walka z bezrobociem, bezpieczeństwo wewnętrzne, zachowanie ochrony socjalnej, kontrola przepływu kapitałów oraz bardziej restrykcyjna polityka wobec poszukujących w Niemczech pracy obcokrajowców będzie realizować rząd federalny. Przede wszystkim nie wiadomo, jak przyszła polityka rządu niemieckiego i europejskie rozwiązania w polityce zatrudnienia wpłyną na negocjacje Polski z Unią Europejską w tak ważnych dla nas sprawach jak wolny przepływ siły roboczej, kapitału i usług.
Argument przepływowy
Nic nie wskazuje na razie na to, aby w kwestii przepływu siły roboczej w poszerzonej Unii Europejskiej SPD miała bardziej radykalne stanowisko od poprzedniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta