Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepływ ludzi czy kapitału

12 stycznia 1999 | Publicystyka, Opinie | MA

DROGA DO UNII

Ograniczenie migracji zarobkowej z Polski do RFN może mieć negatywny wpływ na stosunki polsko-niemieckie.

Przepływ ludzi czy kapitału

MAREK A. CICHOCKI

Dostęp Polaków do europejskiego rynku pracy jest nie tylko ważną kwestią w naszych negocjacjach z Unią Europejską. Zaważy również na stosunkach polsko-niemieckich. Czy po dojściu w Niemczech socjaldemokratów do władzy negocjacje Polski z Unią Europejską dotyczące przepływu siły roboczej, kapitału i usług okażą się trudniejsze? SPD wygrała wybory między innymi pod hasłem kontroli niemieckich inwestycji zagranicznych i walki z bezrobociem.

Nie wiadomo, do jakiego stopnia hasła wyborcze socjaldemokratów: walka z bezrobociem, bezpieczeństwo wewnętrzne, zachowanie ochrony socjalnej, kontrola przepływu kapitałów oraz bardziej restrykcyjna polityka wobec poszukujących w Niemczech pracy obcokrajowców będzie realizować rząd federalny. Przede wszystkim nie wiadomo, jak przyszła polityka rządu niemieckiego i europejskie rozwiązania w polityce zatrudnienia wpłyną na negocjacje Polski z Unią Europejską w tak ważnych dla nas sprawach jak wolny przepływ siły roboczej, kapitału i usług.

Argument przepływowy

Nic nie wskazuje na razie na to, aby w kwestii przepływu siły roboczej w poszerzonej Unii Europejskiej SPD miała bardziej radykalne stanowisko od poprzedniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1593

Spis treści
Zamów abonament