Udowodnij, że żyjesz
W Czechach i Niemczech przybywa urzędników, w Ameryce obywatele walczą z marnotrawieniem pieniędzy publicznych, we Francji próbująograniczyć przywileje urzędów
Udowodnij, że żyjesz
Pewnemu Niemcowi, omyłkowo uznanemu za zmarłego, przez trzy lata nie udało się przekonać odpowiednich urzędów, że żyje. Sytuacja jest bez wyjścia -- twierdzi poszkodowany -- ponieważ orzeczenia niemieckiej biurokracji są ostateczne.
Na tym tle Polska nie wypada najgorzej. Możemy mieć poczucie wspólnoty w tarapatach.
Czechy: pokonanakomisja
"Nowi urzędnicy byli przyjmowani bez żadnej koncepcji, bez sprawdzenia kwalifikacji; nie dano im możliwości rozwoju. Dlatego dzisiaj nie można mówić o efektywnym wykorzystaniu tej armii pracowników państwowych" -- twierdzi w raporcie o stanie państwa opublikowanym 5 marca wicepremier Pavel Mertlik.
Wzrost liczby urzędników w Czechach nastąpił w latach 1990 -- 1995. W latach następnych, podjęto walkę z tym zjawiskiem. W programach rządowych trzech kolejnych premierów: Vaclava Klausa, Jozefa Toszovskiego i Milosza Zemana, zapisano, że administrację państwową i samorządową trzeba ograniczyć, a pracę urzędników zracjonalizować. O tym, że zabiegi te nie przyniosły pożądanych efektów, świadczy mało optymistyczny raport wicepremiera Mertlika. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta