Jaki model sądownictwa administracyjnego
REAKCJE
Instytut Spraw Publicznych o swoim projekcie
Jaki model sądownictwa administracyjnego
DARIUSZ R. KIJOWSKI
Krytyka przygotowanej przez Instytut Spraw Publicznych koncepcji sądownictwa administracyjnego ("Rz" z 25 lutego) skupiała się na trzech zarzutach: naruszeniu konstytucyjnej zasady trójpodziału i równoważenia władzy; sprzeczności z wynikającą z art. 15 konstytucji zasadą decentralizacji władzy publicznej; "wydłużenia postępowania sądowoadministracyjnego". Nie zgadzam się z tymi zarzutami.
Gwoli ścisłości: krytycy opracowania ISP kwestionowali wydłużanie terminu załatwiania sprawy administracyjnej, a nie "postępowania sądowoadministracyjnego" i -- co istotniejsze -- mieli zastrzeżenia do zgodności koncepcji z art. 78 i art. 184 konstytucji, wykluczających, ich zdaniem, możliwość proponowanego ograniczenia postępowania przed organami administracyjnymi do jednej instancji.
W przekonaniu autorów koncepcji zamiar powierzenia sądom administracyjnym pierwszej instancji roli organów rozpatrujących odwołania od decyzji administracyjnych i rozstrzygających w tym zakresie o uprawnieniach przysługujących obywatelom w świetle obowiązujących ustaw bądź o ciążących na nich (lub nie) obowiązkach nie tylko nie narusza zasady wyrażonej w art. 10 konstytucji, lecz wręcz z niej wynika....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta