Nowości rodzą wyzwania
DYSKUSJA
Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
Nowości rodzą wyzwania
MAREK TATAR
Ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych trzeba dać trochę czasu. Praktyka, a zwłaszcza orzecznictwo sądowe, z pewnością sprawi, że kontrowersji ubędzie.
Konstrukcje prawne funduszu emerytalnego (dalej: funduszu) i towarzystwa emerytalnego (dalej: towarzystwa) to szczególnie wdzięczny przedmiot wykładni co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze -- można się spodziewać, że z racji założeń systemowych reformy fundusze emerytalne zmajoryzują w ciągu kilku lat rynek finansowy w Polsce, wyznaczając równocześnie na nim nowe standardy działania i inwestowania. Po drugie -- fundusze w ich trzeciofilarowej odmianie (tzw. pracownicze fundusze emerytalne) są jedną z możliwości prowadzenia pracowniczego programu emerytalnego, interesującą zwłaszcza dla większych organizmów gospodarczych (grupy kapitałowe, pracodawcy o ugruntowanej pozycji) , lub też dla środowisk skupionych wokół jednostek samorządowych o zasięgu regionalnym (np. powiaty) . Po trzecie wreszcie -- fundusze właśnie debiutują w obrocie prawnym, a to sprawia, że z konieczności każda praca inferencyjna czy koncepcyjna nad nimi jest szczególnego rodzaju intelektualnym wyzwaniem.
Z wyzwaniem tym zmierzył się mec. Mirosław...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta